Google + фейсбук Вконтакті Twitter RSS

Архіви RAR та ZIP. Що це таке і як з ними працювати

Дата: 15 вересня 2012 Рубрика: Дані та носії Коментарі: Прокоментуй!

Кожен з Вас не один раз зустрічав в мережі поняття архів файлів. На багатьох сайтах та, безпосередньо, на нашому всі файли для завантаження викладені в форматі архівів. Але, як виявляється, деякі користувачі ніколи не стикались з цим і не знають, що таке архів і з чим його їдять. Вчора я отримав на пошту листа, де користувач задавав питання: «Я завантажив з Вашого сайту програму Revo Uninstaller, але вона не відкривається». Я перевірив завантажений архів — все в нормі, файл робочий. В ході переписки виявилось, що користувач просто ніколи не стикався з архівами і на його ПК немає встановленого ніякого архіватора. Звичайно, що система не могла розпізнати архів і складалось враження непрацюючого файлу.

Сьогодні я розкажу Вам, що таке архів, розглянемо простий та безкоштовний архіватор, після встановлення якого подібних запитань у Вас виникати не буде. А на тесті у нас класний та зрозумілий, а головне — безкоштовний, архіватор 7zip.

Для початку давайте розберемо, а що це за звір такий — архів файлів. Зі словом архів асоціюється одразу щось на кшталт архівів бібліотек, статистичних відділів, паперові стоси мукулатури, але ми говоримо про електронний, цифровий тип архівів. В принципі, значення слова архів одне — місце для зберігання. Ви, напевне, не раз чули такі вислови, як візьми та заархівуй чи розархівуй, але коли не знаєш що це таке — стає незручно.

І так, ми визначили, що архів — це місце для зберігання файлів. Але навіщо він потрібен, коли всі файли можна спокійно зберігати на ПК і не «паритись»? Уявіть собі, що у Вас на ПК накопичилась величезна кількість мр3 файлів, відео, фото, книг, документів і т.д. Звичайно, що з часом все це добро починає займати багато місця на жорсткому диску. Ніби вже і не дуже потрібні, а викидати шкода. Ось для таких випадків і існують архіви. Ви можете покласти сюди все що завгодно — файли, документи, цілі теки і створити з цього єдиний файл, який можна потім в будь-який момент розархівувати.

Наприклад, у Вас накопичилось 1000 файлів, 25 папок, ще там якісь документи — створюєте з цього всього один архів і кладете у віддалене місце свого ПК. Цей архів може бути і 100мб, і 500мб, і 1гб і 10гб, як Вам вдасться, до будь-якого ступеню вкладеності. І дані не викинули і порядок навели.

Ще один випадок, коли архів просто незамінний. Уявіть, що вам необхідно передати товаришу 300 фото, 100 мр3 файлів і 10 відео. Як Ви це зробите? Хтось скаже — через Skype, чере ICQ, через QIP або через файлообмінники (наприклад, через Dropbox). В принципі все вірно, але яким чином? Не поодинці ж — займе декілька днів часу.

А за допомогою архівів та архіватора можна з 1000 файлів та 25 папок зробити один-єдиний файл — архів. А передати один файл набагато простіше, погодьтесь. Але без програми архіватора все це зробити неможливо. А от цих архіваторів є безліч — платні, безкоштовні, іноземні, вітчизняні... Сьогодні ми розглянемо дуже простий і функціональний архіватор 7zip. На відміну від WinRar — 7zip абсолютно безкоштовний і працює нічим не гірше.

Давайте на прикладі розберемо роботу 7zip, подивимось, як створювати архів та як з архіву діставати необхідні файли. Для початку з офіційного сайту 7zip завантажуємо інсталяційний файл під розрядність своєї системи — 64 або 32 бітну. Запускаємо інсталяцію. Встановлення просте — всього 3 кліка. Тиснемо Install.

Чекаємо завершення процесу інсталяції.

І тиснемо Finish. Все готово.

Тепер давайте подивимось, як зробити архів. Для прикладу візьмемо два інсталяційні файли 7zip. Таких файлів може бути скільки завгодно, можуть бути ще якісь теки і т.д.

Можна архівувати всі файли одразу, але я волію зробити ось як — створюємо окрему папку, куди і будемо складати все те, що нам необхідно заархівувати і, наприклад, передати товаришу. Клацаємо правою кнопочкою мишки, вибираємо «Создать» і «Папку.»

Папка з'явилась. Я роблю це на робочому столі — Ви можете робити на будь-якому диску, немає значення.

Даємо назву нашій папці — 7zip (назвати можете як завгодно).

Відкриваємо створену папку і кладемо туди все що забажаємо і скільки забажаємо.

Давайте перетягнемо сюди наші інсталяційні файли від 7zip. Просто виділяємо їх і тягнемо в папку. Ось вони на місці.

Тепер давайте зробимо ось що. Так як після установки на робочому столі ярличка у нас не з'явилось — ми його виведемо самостійно. Для цого переходимо на «Пуск» — «Все программы» — шукаємо папку з 7zip — і знаходимо 7-Zip File Manager. Клацаємо по ньому правою кнопочкою мишки — вибираємо «Отправить» і «Рабочий стол (создать ярлык)».

Можна було б цього і не робити, але, як на мене, так зручніше. Все, тепер іконка 7-Zip File Manager на робочому столі.

Відкриваємо архіватор з робочого столу. Бачимо перед собою основне вікно.

Воно на російській мові, тому переходимо на вкладочку «Сервис» і вибираємо «Настройки».

У вікні з налаштуваннями знаходимо вкладку «Язык» і вибираємо необхідну нам мову. В нашому випадку — українську. Тепер архіватор на потрібній нам мові.

Далі нам необхідно знайти тут папку чи файли, які ми будемо архівувати. Клацаємо по «Компьютер» і шукаємо те місце, де у нас лежить необхідна папка.

Підсвічуємо цю папку мишкою і клацаємо вгорі зелений хрестик «Додати.» Якщо Ви вирішили архівувати не папку, а просто декілька файлів — то відмічаєте їх, утримуючи клавішу Ctrl і тиснете «Додати». З'явиться вікно уже безпосередньо самого процесу архівації.

Тут я рекомендую все залишити по замовчуванню, єдине, що Ви можете зробити — це поставити на архів свій пароль. В такому випадку той, хто цей архів забажає розпакувати — повинен дізнатись пароль у Вас. (Пароль ставиться в правому стовпчику — рядок «Шифрування»).

Також можна вибрати, який тип архіву ми будемо створювати. Програма для упакування підтримує 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 і TAR. Я рекомендую архівувати в ZIP, так як це найпоширеніший тип архіву і розпаковується будь-якими архіваторами.

Вибрали тип ZIP. Тепер розпочинаємо архівацію — тиснемо «ОК». Не забуваємо, що ми можемо запаролити архів.

Все, архів а нас створиться в тому ж місці, де була наша папка чи файли.

Це один варіант. А можна зробити і по-іншому. Для цого нам непотрібно виводити іконку на робочий стіл. Клацаємо правою кнопочкою мишки по папці або виділяємо ті файли, які бажаємо заархівувати. Вибираємо «Add to archive...» і отримуємо те ж вікно з вибором параметрів (типу архіва та можливістю поставити пароль). Якщо виберемо «Add to 7-zip.7z» то отримаємо архів одразу у форматі 7z.

Тепер змоделюємо ситуацію, коли ми завантажити чи отримали архів і нам необхідно розархівувати вміст. Тут варто сказати, що розархівувати 7zip може набагато більше форматів — ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, DMG, HFS, ISO, LZH, LZMA, MSI, NSIS, RAR, RPM, UDF, WIM, XAR і Z.

Відкриваємо програму з іконки на робочому столі — шукаємо архів і тиснемо синій знак мінус вгорі — «Видобути».

Вказуємо в яке місце ми бажаємо покласти файли і тиснемо ОК.

Або, як і у випадку архівації, клацаємо правою кнопочкою мишки по завантаженому архіву і вибираємо Extract to «7zip\» — якщо бажаємо отримати всі файли в окремій папці, або Extract files... — якщо бажаємо просто розпакувати файли на робочий стіл чи інший диск.

От і все. Тепер Ви будете знати, що таке архів, для чого його використовують та як витягувати необхідні файли із завантаженого чи отриманого архіву. Архіваторів існує дуже багато, але принцип дії у всіх однаковий, який вибирати для роботи — справа Ваша. Я рекомендую Вам 7zip.

На офіційному сайті програми www.7-zip.org.ua Ви можете прочитати про переваги цього архіватора. Я скажу лише одне — висока швидкість роботи, простота і безкоштовність, ось що мені подобається в 7zip.

Завантажити 7zip для 32-бітних ОС
Завантажити 7zip для 64-бітних ОС
Завантажити 7zip з оф. сайту


З повагою, Олег Волощук.

Бажаєте отримувати повідомлення про публікацію нових статей на блозі? Підпишіться на RSS стрічку оновлень!

 

Залишити свій коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Цікаве з блогу
Навігація
  • Інтерв’ю (3)
  • Конкурси (5)
  • Оголошення (10)
  • Особисте (16)
  • Плагіни для Wordpress (11)
  • Саморозвиток (6)
  • Технічні поради по WP (14)
Активні читачі
Ad60(4)
Андрій(3)
Pavlofox(3)
Павло(2)
Олександр(1)
Пан П(1)
Віктор(1)
MrVigner(1)
Спільнота блогу
Вгору